YÖNERGELER

Halk arasında prenses yani “ekler”… yapabilir miyim ? -diye hiç düşündünüz mü ?

Kremasını hazırlamak için; Süt, toz şeker ve nişasta tencereye alınıp tel çırpıcı ile pürüzsüzleşene kadar çırpılır. Ocağın üzerinde sürekli karıştırarak, koyu kıvam alıncaya kadar pişirilir. Kıvam alınca, içerisine vanilya ve margarin koyulup karıştırılır ve ocaktan alınıp soğumaya bırakılır.

Çikolata sosunu hazırlamak için; tereyağı haricindeki malzemeler tencereye alınıp karıştırılır. Üzerine tereyağı ilave edilip ocağın üzerinde sürekli karıştırarak kaynatılır. Kaynayınca, içerisine çikolata parçaları ilave edilip karıştırılır ve kıvam alıncaya kadar pişirilir. Kıvam alan çikolata sosu, ocaktan alınır ve kabuk tutmaması için ara ara karıştırarak soğutulur (soğuyana kadar karıştırmazsanız kabuk tutar). Soğuyan çikolata sosu buzdolabına kaldırılıp iyice soğuması sağlanır.

Ekler hamurunu hazırlamak için; su, tereyağı, toz şeker ve tuz tencereye alınır ve ocağın üzerinde kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başlayınca içerisine 1 su bardağı elenmiş un ilave edilip hızlı bir şekilde karıştırılır. Tencerede toplanan hamur, 5 dakika daha kısık ateşte karıştırarak pişirilir ve ocaktan alınıp soğumaya bırakılır. Hamur soğuyunca içerisine vanilya ve 1 yumurta eklenip mikser yardımı ile çırpılır. Hamura tekrar 1 yumurta daha ilave edilip mikser yardımı ile çırpılır. Yumurtalar teker teker ilave edilip hamura yedirildikten sonra, elde edilen yapışkan kıvamlı hamur, sıkma torbasına doldurulur. Yağlı kağıt serili fırın tepsisi üzerine, aralıklı olarak 7-8 santim uzunluğunda sıkılır. Önceden ısıtılmış 170° fırında, fırın kapağını hiç açmadan 3o-35 dakika pişirilir. Fırın kapağını pişme esnasında kesinlikle açmayınız fırın camından kontrol ediniz, aksi halde hamurlar kabarmaz. Süre sonunda fırın kapatılır ve fırının kapağı açılmadan, fırın içerisinde 5-10 dakika hafif kuruması için bekletilir. Hazırlanan eklerler fırından alınır ve iyice soğuması için bekletilir. Önceden hazırlamış olduğumuz soğuyan kremanın içerisine, toz krem şanti ilave edilip, mikser yardımı ile 2-3 dakika çırpılır. Hazırlanan krema, sıkma torbasına doldurulur. Soğuyan eklerlerin bir tarafı bıçak ile kesilir ve içlerine krema sıkılıp servis tabağına dizilir. Son olarak ekler pasta üzerine çikolata sosu dökülür ve arzuya göre süslenerek servise sunulur. Bu ölçüler ile 35-40 arası ekler pasta elde ediliyor. Çikolata sosunu ben evde kendim hazırladım. Tercihe göre hazır çikolata sosu da kullanılabilir.

Tarif Puanı

( 0Puan )

MALZEMELER